Najbardziej rozpoznawalna ulica Rzeszowa, czyli główny deptak miasta, 3 maja obchodzi swoje imieniny. Będą koncerty, występy, jarmark i pokazy – także rycerskie.
Ulica 3 Maja to jedna z najstarszych ulic w Rzeszowie. Kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, a następnie Pańską. W 1891 roku z okazji obchodów setnej rocznicy Konstytucji 3 Maja zmieniono jej nazwę na 3 Maja. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak jako Paniaga. Dzisiaj to główny deptak miasta.
Święto Paniagi, które wymyślił nieżyjący już rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta Jerzy Fąfara, obchodzone jest od 2003 roku. Tego dnia deptak zmienia się w miejsce pełne koncertów, występów czy spektakli.
Święto tradycyjnie już rozpocznie korowód. Tym razem z udziałem zespołów dziecięcych i młodzieżowych oraz grup artystycznych, początek o godz. 13 przy wieży farnej. Wzdłuż deptaka będą rozstawione stoiska, które mogą przyciągnąć pasjonatów lokalnej historii miasta i regionu.
Gdy zakończy się pochód, na scenie przy wieży farnej będzie można zobaczyć pokazy iluzji oraz występy: Dziewczęcej Orkiestry Dętej Miasta Rzeszowa, Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek i Mażoretki Incanto, wystąpią także m.in. wokaliści Rzeszowskiego Domu Kultury.
Na drugiej scenie przy fontannie multimedialnej będzie można oglądać występy zespołów tanecznych m.in: Resovia Saltans, Szkoły Tańca Sportowego Aksel, Zespołu Pieśni i Tańca Bandoski, grup tanecznych Rzeszowskiego Domu Kultury oraz Wokalistów Centrum Młodzieży w Rzeszowie, a o godz. 17.30 rozpocznie się koncert zespołu Somethingski.
W fosie Zamku Lubomirskich dla miłośników średniowiecznej kultury odbędą się pokazy rycerskie, nie zabraknie też konkurencji dla publiczności i zabaw dla dzieci. Tam też swoją strefę urządzi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, proponując najmłodszym zabawy z dawnych lat, czy plenerowe malowanie wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Plastycznych.
Tuż obok, na alei Lubomirskich i alei pod Kasztanami – jarmark produktów regionalnych i wyrobów rękodzielniczych, który został otwarty 1 maja. Swoje wyroby oferuje kilkudziesięciu wystawców. Jarmark będzie czynny do godz. 20.
W refektarzu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie o godz. 15 odbędzie się spotkanie środowiska literackiego oraz akademickiego Rzeszowa poświęcone upamiętnieniu Jerzego Fąfary. W Galerii pod Ratuszem można oglądać wystawę malarstwa Leszka Kuchniaka.
Na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego uczestnicy święta Paniagi będą mogli oddać krew i zapisać się do bazy dawców szpiku.
Na finał święta Paniagi, na rzeszowskim Rynku o godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu „Viva Santana” Cichoński – Torres Band. To program i show muzyczny Leszka Cichońskiego i mistrza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa, stworzony, aby uczcić muzycznie Carlosa Santanę. W repertuarze oprócz utworów Santany są santanowskie wersje polskich przebojów jak „Podaruj mi trochę słońca” grupy Bemibek i „Asfaltowe łąki” grupy ABC.(PAP)
O atrakcjach święta Paniagi opowiedział w audycji „Tu i Teraz” Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej, współorganizatora wydarzenia, z którym rozmawiała Iwona Piętak.
Fot. Polskie Radio Rzeszów, Julia Krowiak