Uroczystości rozpoczęły się kilkugodzinną Jutrznią Paschalną i liturgią o północy. Jest także procesja z ikoną Chrystusa Zmartwychwstałego i chlebem tzw. „artos”. W Wielką Sobotę o poranku celebrowana była liturgia św. Jana Złotoustego. To nabożeństwo poprzedziło święcenie pokarmów. Wierni gromadzili się wokół jednego stołu, na którym ustawili koszyki. Zapalali świece, modlili się i przyjmowali błogosławieństwo. W koszyczkach przynieśli paschę wielkanocną, kiełbasę, sól, pieczywo, pisanki, masło i twaróg oraz jajka jako symbol życia i zmartwychwstałego Chrystusa.
Nabożeństwo Paschalne jest podobne do każdej niedzielnej liturgii świętej, ale bardziej uroczyste. Wierni pozdrawiają się zwrotem: Chrystus zmartwychwstał, i odpowiadają: zaprawdę zmartwychwstał. Święta wielkanocne u wschodnich chrześcijan potrwają do wtorku. W te dni wierni gromadzą się wokół cerkwi, śpiewają pieśni wielkanocne i prowadzą hajiwky, tance i wesnianki.
Na Podkarpaciu główne uroczystości odbyły się w Przemyślu oraz Sanoku. Licznie także świętowano w Rzeszowie.
Tekst: Olga Hałabud, fot. pixabay.com


![[AKTUALIZACJA] Seria zdarzeń drogowych na Podkarpaciu. Wypadki i kolizje w kilku powiatach 3 - Polskie Radio Rzeszów Zderzenie 3 samochodów na Kwiatkowskiego – utrudnienia w ruchu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/05/wypadek2-e1765872381944-120x86.jpg)






