Do 3 czerwca br. można składać oferty w przetargu na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 9 w Głogowie Małopolskim na Podkarpaciu. Inwestycja wykonana zostanie w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, w ramach zamówienia zaprojektowane i wykonane będą dojścia do przejść dla pieszych na dk9 oraz jedno na ul. Wola Cicha.
„Łączna długość wybudowanych chodników o szerokości 2 m wyniesie ok. 90 m. Zakres prac obejmuje również wykonanie oświetlenia przejść dla pieszych” – dodała.
Termin realizacji tego zadania w systemie „projektuj–buduj” to maksymalnie 6 miesięcy od daty podpisania umowy.
Jak zaznaczyła Rarus, do czasu, kiedy wykonane zostaną wszystkie prace objęte zamówieniem, oddział GDDKiA podjął decyzję o zastosowaniu rozwiązań tymczasowych.
„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Głogowa Małopolskiego i w trosce o ich bezpieczeństwo, w pierwszej kolejności w obrębie przejść prędkość dopuszczalna została obniżona z 70 km/godz. do 50 km/godz. Na dk9 wyznaczone zostało też tymczasowe przejście dla pieszych, do którego dojście zostało utwardzone kruszywem, a przy rowie, który znajduje się w obrębie przejścia, zamontowano barierki” – wskazała.
Przetarg na wykonanie tej inwestycji jest już ogłoszony po raz drugi. Pierwszy został opublikowany w grudniu ub.r., wpłynęła jedna oferta, która została jednak odrzucona. Jak tłumaczyła Rarus, treść oferty była bowiem niezgodna z warunkami zamówienia oraz zawierała błędy w obliczeniu ceny.
Inwestycja będzie zrealizowana w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID) na lata 2021 – 2024. To pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury bezpieczeństwa ruchu drogowego na tak dużą skalę.
W ramach programu wykonywane są inwestycje, które poprawiają bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Realizowane są inwestycje m.in. takie jak budowa przejść, ich doświetlanie czy budowa chodników. Budżet programu wynosi 2,5 mld zł.
Tekst: PAP, fot. ilustracyjna