W Krajowej Szkole Skarbowości w Przemyślu na Podkarpaciu rozpoczęło się we wtorek międzynarodowe szkolenie z zakresu kontroli autobusów. 17 funkcjonariuszy celnych z 11 krajów przez trzy dni będzie poznawać techniki kontroli tych pojazdów i wykrywania przemytu.
Organizatorem szkolenia jest grupa ekspercka CELBET i KAS – poinformowała rzeczniczka prasowa rzeszowskiej Izby Administracji Skarbowej podkom. Edyta Chabowska.
Customs Eastern and South-Eastern Land Border Expert Team (CELBET) to grupa ekspercka ds. lądowych przejść granicznych. W jej skład wchodzą przedstawiciele 11 krajów UE.
Do Przemyśla przyjechało 17 funkcjonariuszy celnych z 11 krajów, m.in. z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji i z Węgier.
„Wszyscy zapoznają się z technikami skutecznej kontroli autobusów. Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy z Polski i z Węgier” – dodała podkom. Chabowska.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w prawdziwym środowisku kontrolnym, czyli na przejściu granicznym w Medyce.
Zdaniem st. asp. Anny Hatały-Wanat z grupy CELBET miejsce wydarzenia i możliwość działania w terenie na jednym z najbardziej strategicznych odcinków zewnętrznej granicy UE stanowiło dodatkowy czynnik zachęcający do udziału w szkoleniu.
Przypomniała, że to w przemyskiej filii Krajowej Szkoły Skarbowości zlokalizowane jest Centrum Kompetencyjne CELBET w zakresie kontroli autobusów (Bus Search Center of Expertise).
„Centrum to powstało z uwagi na m.in. duże doświadczenie kadry i najlepsze warunki warsztatowe, które tutaj mamy” – dodała st. asp. Hatała-Wanat.
To już szóste międzynarodowe szkolenie z zakresu kontroli autobusów w przemyskiej filii Krajowej Szkoły Skarbowości, które organizuje CELBET. Od początku funkcjonowania centrum przeszkolonych zostało łącznie 123 funkcjonariuszy z 23 krajów.
Centrum Kompetencyjne CELBET to miejsce, gdzie funkcjonariusze administracji celnej danego kraju gromadzą i udostępniają wiadomości, materiały szkoleniowe z danej dziedziny kontroli i organizują specjalistyczne warsztaty. Tylko dwa kraje z 11 członkowskich CELBET mają po dwa centra kompetencyjne – Polska i Słowacja. Łącznie CELBET kieruje siedmioma centrami. W Polsce poza centrum w Przemyślu jest jeszcze ośrodek w Gdańsku.
Tekst: PAP, fot.przemysl.pl