Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła, że ma przygotowany projekt ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych e-papierosów. „Mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia” – oceniła.
W lutym szefowa resortu zdrowia zapowiedziała wprowadzenie ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. O to, kiedy taki zakaz może wejść w życie minister Leszczyna była pytana przez dziennikarzy, w trakcie wizyty w Poznaniu.
„Ciągle mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia. Mam projekt ustawy gotowy i w przyszłym tygodniu będę rozmawiała w KPRM. Jestem po wszystkich konsultacjach, analizach z ekspertami, przede wszystkim z lekarzami (…) Jestem przekonana, że zdążymy z ustawą, która zabezpieczy dzieciaki”- powiedziała.
Minister dopytywana wyjaśniła, że resort przygotował dwa projekty ustaw. „Jeden musiałby podlegać notyfikacji UE, jest bardziej skomplikowany. Drugi, który dedykowany jest tylko dzieciom i młodzieży do 18. roku życia – mam nadzieję uda się wprowadzić bardzo szybko i będę o to prosiła pana premiera” – zapewniła.
Pytana, czy ustawa dotyczy zarówno e-papierosów jak i podgrzewaczy tytoniu, minister Leszczyna zwróciła uwagę na europejską dyrektywę tytoniową.
„Ona reguluje to wszystko, co zawiera nikotynę. Dzieci i młodzież nie mogą kupować takich e-papierosów, obojętne czy jednorazowych, czy nie, w których jest nikotyna. Natomiast zależy mi najbardziej na tym, żeby nie mogły kupować także tych elektronicznych papierosów, które nie zawierają nikotyny, więc są dla nich dostępne, ale zgodnie z tym, co mówią właściwie wszyscy eksperci, są po prostu szkodliwe” – zaznaczyła.
Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że wystosowała pisma do Państwowej Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z prośbą o wsparcie działań MZ. „Bo jeden problem to jest dostępność tych e-papierosów, które są dostępne zgodnie z prawem. Ale drugą, równie ważną kwestią jest to, że niestety bardzo często nie przestrzegamy prawa już obowiązującego w kwestii e-papierosów” – powiedziała.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąty sprzedawany na świecie papieros to jednorazowy e-papieros smakowy. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że wartość sprzedaży „jednorazówek” w Polsce sięga 2 mld zł. Z kolei z badania CBOS wynika, iż przed 18. rokiem życia, co czwarta osoba deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów. (PAP)
Fot. pixabay.com