Partnerzy z Holandii, Szwecji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Polski będą wymieniać się doświadczeniem z technologią wodorową. Dzięki projektowi UNLOCK zostaną określone dobre praktyki lokalnych samorządów w rozwoju inteligentnej zielonej mobilności, gospodarki obiegu zamkniętego i adaptacji do zmian klimatu.
Jak podkreśliła Beata Kviatek z Uniwersytetu w Groningen w Holandii, koordynatorka projektu UNLOCK, wiele regionów europejskich rozwija już lokalne gospodarki oparte na zielonym wodorze. Jednak większość dolin wodorowych prowadzona jest przez przemysł, a udział małych i średnich firm jest ograniczony.
Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego zaznaczył, że efektem międzynarodowej współpracy ma być zaangażowanie małych i średnich przedsiębiorstw w rozwój technologii wodorowych. Na Podkarpaciu UNLOCK będzie wpływał na transformację energetyczną regionu.
Jesteśmy w bardzo ważnym momencie lokalnej gospodarki wodorowej – powiedział prof. Jarosław Sęp, prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa. Dodał, że instytucjonalnym zapleczem dla podmiotów zajmujących się zielonym wodorem jest Podkarpacka Dolina Wodorowa i ten potencjał należy rozwijać. Zdaniem prof. Sępa kolejnym etapem jest zbudowanie konsorcjów i relacji.
Projekt UNLOCK realizowany będzie do maja 2027 roku. Całkowity budżet projektu wynosi blisko 2 mln euro, w tym dla województwa podkarpackiego ponad 184 tys. euro. Pieniądze pochodzą z Programu Interreg Europa na lata 2021-2027.
Tekst i fot.: Justyna Piekło