Samorząd Województwa podkarpackiego będzie współorganizował z gminą Lubaczów kolejną edycję Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Wczoraj podpisano umowę o współpracy. Samorząd sfinansuje część przedsięwzięć na łączną kwotę prawie 600 tys. złotych.
Festiwal to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej. To liczne prelekcje, koncerty, spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, kina plenerowe, pokazy i konkursy kulinarne oraz wiele innych przedsięwzięć, które pozwalają odbiorcy poznać i „dotknąć” świat Kresów. W Lubaczowie wystąpi między innymi Lwowska Orkiestra Kameralna a w Radrużu odbędzie się sztandarowy koncert „Między wschodem, a zachodem. Muzyczne krajobrazy sztuki sakralnej”- w wykonaniu Fonosfery – oktetu wokalnego. Na zakończenie znany już wszystkim Konkurs Kulinarny „Kresowe Jadło”
W tym roku wydarzenie rozpocznie się 5 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Szczegółowy program dostępny jest m.in. na naszej stronie internetowej.
Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizowany wcześniej pod nazwą Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, to jedno z większych wydarzeń kulturalnych na Podkarpaciu. Zainicjowany przez Gminę Lubaczów sięga swoimi korzeniami 2009 roku, natomiast od 2017 jednym z jego współorganizatorów jest Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Wśród czołowych przedsięwzięć Festiwalu jest ponowne Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych – Lubaczów, 26-27 lipca. To wydarzenie jest co roku okazją do integracji osób i środowisk zaangażowanych w kultywowanie dziedzictwa Kresów, wymiany myśli i dobrych praktyk, a także do wspólnego namysłu nad wyzwaniami stojącymi przed ratowaniem tego dziedzictwa i kierowanie skutecznej pomocy do Polaków stale mieszkających na Kresach.
Nazajutrz tego wydarzenia odbędzie się tradycyjnie msza św. kresowa oraz tzw. Rynek folkowo-kresowy, czyli plenerowe wydarzenie kulturalne na rynku w Lubaczowie.
W programie Festiwalu nie zabraknie także: propozycji literackich w ramach spotkań pn. Literackie środy (Literacka środa – Miłosz in living pictures – widowisko audiowizualne; „Miejsce Wańkowicza w literaturze polskiej” – spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim), warsztatów kulinarnych, spotkań edukacyjnych i popularnonaukowych a także teatraliów kresowych w Horyńcu Zdroju i występów aktorów m.in. z Teatru Ludowego ze Lwowa.
W pierwszych dniach lipca odbędzie się też m.in.: uroczystość związana z 140-leciem linii kolejowej Jarosław-Sokal – Basznia Dolna (5 lipca) zaś 11 i 12 lipca planowane są obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Planowane jest też seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Kulinarne tradycje kresowe”, które stanowi element przygotowań do udziału we flagowym konkursie Festiwalu Dziedzictwa Kresów – „Kresowe Jadło”.
Całość wydarzeń zamknie Finał Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej w niedzielę 4 sierpnia, gdzie dla uczestników zostaną przygotowane takie wydarzenia jak m.in. Konkurs Kulinarny „Kresowe Jadło”, występy Zespołów Folklorystycznych, kiermasz rękodzieła, pokazy ginących zawodów oraz koncert finałowy, którego gwiazdą będzie Lady Pank.
Tekst i fot.: podkarpackie.pl