O godzinie 7.00 zostały otwarte lokale wyborcze i rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy głosują po raz piąty i wybierają 53 europosłów spośród około tysiąca kandydatów. W sumie w Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 europosłów z 27 państw Unii Europejskiej.
Na Podkarpaciu wybieramy europosłów spośród 69 kandydatów na 7 listach wyborczych.
Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak wyjaśnia, że do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Po potwierdzeniu tożsamości, wyborca otrzyma jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania. Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Karta do głosowania musi zawierać kluczowe elementy. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania, wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej – karta bez pieczęci jest kartą nieważną. Prawy górny róg karty będzie ścięty – ma to ułatwić wyborcom głosowanie za pomocą nakładek w alfabecie Braille’a.
Po oddaniu głosu należy kartę złożyć w celu zachowania tajności głosowania i wrzucić ją do urny.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomina, że przez cały czas głosowania obowiązuje cisza wyborcza, co wiąże się z zakazem jakiegokolwiek promowania kandydatów w wyborach.
W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie.
Cisza wyborcza kończy się wraz zamknięciem lokali wyborczych o godzinie 21.00.
Prawo głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma 28 milionów 952 tysięcy 443 Polek i Polaków. Wszyscy, którzy chcą oddać swój głos, o tym jak to zrobić, najbardziej precyzyjne wskazówki znajdą na stronie wybory.gov.pl
IAR