W piątek ruszy szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pod nazwą „Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2024” – poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Przez całe wakacje m.in. na stronach policji aktualizowana będzie mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jak zaznaczył nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, projekt ma zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi każdego dnia na polskich drogach. Na mapie prezentowana będzie liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z lokalizacją wypadku i ogólną informacją dotyczącą liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia. Prezentowane będą zarówno dane z ostatniej doby (czarne punkty), jak i od początku wakacji (migające punkty).
„Pamiętajmy, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być jej przyczyną” – podkreślił nadkom. Opas. Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że to właśnie latem dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych.
„Słoneczna pogoda sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W wakacje rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów” – przekazał rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński.
Krupiński zaapelował do pieszych o to, by jeśli to możliwe korzystać z chodników, a jeśli ich nie ma z pobocza. „Osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jeśli nie są na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku, muszą nosić elementy odblaskowe i jaskrawe ubrania, ponieważ zapewniają one wczesne zauważenie przez kierowców” – zaznaczył. Przypomniał również, że dzieci do lat 7 mogą korzystać z drogi jedynie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.
Zwrócił też uwagę, że rowerzyści mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów i nie mogą jeździć po chodniku, „chyba że szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów”.
Z kolei kierowcom przypomniał o tym, aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny samochodu, ważność przeglądu i polisy ubezpieczeniowej, a także skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych i ciśnienie w oponach. Kierowca, jak zaznaczył, powinien być wypoczęty przed jazdą, a w jej trakcie robić kilkuminutowe przerwy co 2-3 godziny, nawet jeśli nie czuje się zmęczony.
W 2023 r. podczas wakacji policja odnotowała 4945 wypadków drogowych, w których zginęło 468 osób, a 5 777 osób zostało rannych. Dla porównania rok wcześniej doszło do 4 921 wypadków, w których zanotowano 423 ofiary śmiertelne oraz 5 874 osoby rannE.(PAP)