W czasach, gdy większość ludzi odchodzi od naturalnego trybu życia i gdy z powodu złego nastawienia do rzeczywistości dopadają nas groźne choroby, powinniśmy wrócić do ziół leczniczych, które Bóg w swej dobroci ofiarowuje nam od zarania dziejów.
Po Aptece Pana Boga poprowadzi nas lekarz urolog Tatiana Kożuszna. Zioła są jej pasją, którą chce się podzielić z innymi.
Rozmawia Olga Hałabud
25.08
Dziewanna. Stosowana od wieków roślina zielarska koi zmysły delikatnością i świeżością naparu, przynosi relaks i wyciszenie. Zalecana w schorzeniach gardła, bo nawilża błonę śluzową i wykazuje działanie powlekające. Rozrzedza zalegającą wydzielinę, ułatwiając tym samym jej efektywne odkrztuszanie.
18.08
Cykoria. Uwielbiał ją Napoleon. Zioło o pięknych, niebieskim kwiatach znają wszyscy, bowiem rośnie zwykle przy drodze. Polecane jest osobom chorym na cukrzycę, uspokaja także układ trawienny, dlatego często wykorzystywane jest przy zatruciach. Z cykorii parzy się również kawę. Jakie ma jeszcze zastosowanie i jakie leczy dolegliwości?
11.08
Dziurawiec to roślina lecznicza, która leczy ponad 90 chorób, często wykorzystywana w tzw. medycynie domowej, wspomaga układ trawienny, koi nerwy, wpływa na szybsze gojenie się ran oraz oparzeń, wspomaga układ trawienny. Występują przeważnie w klimacie umiarkowanym oraz w górach strefy tropikalnej. Zasiedla bardzo zróżnicowane siedliska, od miejsc skalistych w górach, poprzez lasy, łąki i murawy po mokradła.
04.08
Bylica piołun (Artemisia absinthium L.), zwyczajowo nazywana także piołunem, psią rutą, absyntem, wermutem, bielicą piołunem, bilicą piołunem – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae Dum.). Piołun jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej. Występuje naturalnie na terenie Europy, Azji oraz Północnej Afryki. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie w innych rejonach. Po odkryciu Ameryki został tam zawleczony jako roślina uprawiana w celach leczniczych, gdzie zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie. Obecnie można go spotkać w stanie dzikim w Ameryce Północnej oraz Centralnej. W niektórych regionach Polski jest pospolity. – Źródło: WIKIPEDIA.
28.07
Koniczyna czerwona Trifolium pratense zwana inaczej koniczyną łąkową jest rośliną powszechnie porastającą łąki, pola i parki w całej Polsce, a także w Europie. W klasyfikacji systematycznej należy do rodziny bobowatych (Fabaceae).
Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, ale uprawiana jest również w rolnictwie na żyznych i zasobnych w wodę glebach i na pastwiskach stosuje się ją jako składnik paszy dla bydła. Ponadto jest wykorzystywana w kosmetyce, a ze względu na fakt, że wszystkie nadziemne części rośliny są jadalne, może być stosowana jako dodatek do potraw.
14.07
Akacja to polskie złoto. Robinia akacjowa, potocznie zwana akacją, pochodzi z Ameryki Północnej. Biały kwiat drzewa sprawia, że roślina chętnie sadzona jest w Europie jako drzewo ozdobne. Do Europy zawitała na początku XVII wieku za sprawą Jeana Robina. Od jego nazwiska pochodzi także nazwa rośliny. Herbata z liści oraz kwiatów może zdziałać cuda.
07.07
Dziko rosnąca babka lancetowata lubi ukryć się w źdźbłach zbóż, zagarnąć nieco miejsca lucernie, lnowi i koniczynie. Dlatego babka lancetowata uznawana jest za chwast i coraz częściej tępiona. Na szczęście znamy dobrze właściwości lecznicze i wspomagające tej rośliny, więc nie pozwolimy jej zniknąć z pola fitoterapii. Dlaczego warto mieć babkę lancetowatą w domu i w razie jakich dolegliwości przyda nam się jej pomoc? Posłuchacie w kolejnym odcinku:
30.06
Lipa absolut o ślicznym, słodkim, miękkim zapachu. Może budzić silne emocje – zapach lipy wiąże się ze wspomnieniami. Drzewo-legenda, drzewo-symbol. Drzewo długowieczne – ginący w mrokach historii symbol nieśmiertelności. Wydaje się być ulubieńcem mieszkańców Europy Środkowej: Polaków, Czechów (ich drzewo narodowe) i Niemców. W Polsce lipa była drzewem ozdobnym, tworzącym aleje prowadzące do wiejskich dworków, pochylającym się nad chatami, osłaniającym kościoły. Lipowe drewno ceniono w rzemiośle i sztuce – lipowe figury zdobią ołtarz Wita Stwosza w kościele mariackim w Krakowie. Lipa to także bardzo wartościowa roślina miododajna oraz lecznicza. Rozgrzewającej i napotnej herbatki lipowej z miodem nie trzeba nikomu przedstawiać – każdy pamięta ją z dzieciństwa.
Tekst: Olga Hałabud / WIKIPEDIA, fot. Olga Hałabud