Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy o matce Grzegorza Przemyka Barbarze Sadowskiej zdobyło Grand Prix 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał utwór „Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień.
Wśród spektakli telewizyjnych ex-aequo zwyciężyły „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdaleny Umer i „1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyna Szyngiery i Mirosława Wlekłego.
W konkursie w tym roku rywalizowało 14 spektakli telewizyjnych oraz 23 realizacji radiowych, w tym 7 dla dzieci.
Jury nagrodziło twórców słuchowiska „Siostra Hioba”, za tekst Martę Rebzdę, za reżyserię Waldemara Modestowicza, za realizację akustyczną Macieja Kuberę i za muzykę Piotra Mossa i za tytułową rolę aktorską Annę Dereszowską. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program Pierwszy Polskiego Radia.
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności, otrzymało słuchowisko „Ci” Patrycji Babickiej.
Maciej Wiktor został nagrodzony za reżyserię, a Wojciech Gruszka za realizację akustyczną tego słuchowiska. Utwór został zgłoszony przez Radio Kraków.
Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymał Tomasz Man za dwa słuchowiska: „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” oraz „Mała piętnastka”.
Jurorzy docenili także grę aktorów występujących w tych słuchowiskach Mariusza Bonaszewskiego za kreację w „Małej piętnastce” oraz Anny Seniuk za rolę matki i Olgi Sarzyńskiej za rolę córki w słuchowisku „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz”. Nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską otrzymał Piotr Adamczyk za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku „Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego” według opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Za drugoplanową rolę żeńską – Antonji w słuchowisku „Godzien litości” Aleksandra Fredry doceniona została Sara Lityńska.
Tadeusz Kabicz otrzymał nagrodę za scenariusz będący adaptacją do słuchowiska „Kroki”. Słuchowisko to otrzymało też najwięcej głosów publiczności.
Jurorów zachwyciła muzyka w słuchowiskach „Głosy ciemności” i „Mała piętnastka”. Nagrody otrzymali Michał Zdunik i Cezary Reinert. Honorową nagrodę dla producenta słuchowisk otrzymał Program Pierwszy Polskiego Radia za trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej. (IAR)
Fot. pixabay/ilustracyjne