Wojewoda podkarpacki wypłacił pierwszą pomoc dla poszkodowanych przez nawałnice. Na razie były to zasiłki do 6 tys. zł. Jak powiedział rzecznik wojewody Bartosz Gubernat, do czwartku zostały przyjęte 43 wnioski o udzielenie pierwszej pomocy finansowej.
Zasiłki do 6 tys. zł wypłacane są na wniosek gminy. Pieniądze przelewamy na konta samorządów tego samego dnia, gdy tylko wpłynie wniosek. Ogółem przekazano do tej pory prawie 250 tys. zł dla sześciu gmin
– przekazał Gubernat.
Żywioł spowodował największe zniszczenia w gminach: Dynów, Błażowa, Hyżne, Kuryłówka, Krzeszów i Jawornik Polski. Mieszkańcy mogą się starać także o większą pomoc, w wysokości do 100 oraz do 200 tys. zł, na remont budynku gospodarczego i domu. Wysokość zasiłku uzależniona jest od rozmiaru szkód. Dlatego gminy powołały komisje ds. szacowania strat.
Z informacji przekazanych przez służby prasowe wojewody wynika, że podczas ubiegłotygodniowej nawałnicy poszkodowanych zostało ponad 800 rodzin. Grad zniszczył prawie 800 budynków mieszkalnych i ponad 1100 gospodarczych.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay




![Zablokowana DK9 w Cmolasie. Zderzenie auta z motocyklem [AKTUALIZACJA] 5 - Polskie Radio Rzeszów Zablokowana DK9 w Cmolasie. Zderzenie auta z motocyklem [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/06/Zablokowana-DK9-w-Cmolasie.-Zderzenie-auta-z-motocyklem-120x86.jpg)

