– Z oburzeniem i niedowierzaniem obserwujemy działania podejmowane przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, która z ekspozycji stałej usunęła wizerunek błogosławionej Rodziny Ulmów. Czyn ten uważamy za haniebny! – możemy przeczytać w pierwszych zdaniach oświadczenia opublikowanego dziś przez Zarządu Województwa Podkarpackiego.
W oświadczeniu zamieszczonym na portalu Urzędu Marszałkowskiego przypomniano m.in., że na Podkarpaciu powstało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
„Poprzez powstanie tej placówki Ulmowie zostali wyniesieni do rangi symbolu polskiego sprzeciwu, wobec barbarzyńskiej ideologii nazistowskiej, której najtragiczniejszym wyznacznikiem okazał się być Holokaust” – czytamy w dokumencie
Zarząd Województwa Podkarpackiego apeluje, aby męczeństwu i śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi oddać należną cześć oraz zapewnić ich heroicznemu dziedzictwu stałe miejsce na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pełne oświadczenie dostępne jest na stronie: www.podkarpackie.pl
Opr. Barbara Kozłowska, fot. Polskie Radio Rzeszów archiwum




![Pijany kierowca uciekał przed policją w Mielcu. Wiózł 9-letnią córkę 5 - Polskie Radio Rzeszów Zwłoki mężczyzny znalezione przy hotelu w Sanoku. Policja prowadzi śledztwo [AKTUALIZACJA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/08/Zwloki-mezczyzny-znalezione-przy-hotelu-w-Sanoku.-Policja-prowadzi-sledztwo-120x86.jpg)


