„Od 3 do 26 lipca br., producenci rolni prowadzący gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są świnie, mogą składać wnioski o refundację 100 proc. wydatków poniesionych w 2024 r. na działania związane z bioasekuracją” – poinformował w środę w komunikacie resort rolnictwa.
Pomoc ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. W komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podano, że refundacji podlega zakup mat dezynfekcyjnych; zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych; zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych.
Zaznaczono, że refundacji podlega również przebudowa lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne – w przypadku gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń.
Wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl) – podano w komunikacie.
Zaznaczono, że do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie, lub kopie umów zlecenia lub umów o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym.
Należy również dołączyć oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Bioasekuracja to zestaw praktycznych działań i środków podejmowanych w celu zapobiegania infekcjom zwierząt oraz kontrolowaniu rozprzestrzeniania się chorób na terenie fermy.(PAP)
Fot. pixabay.com