Apelują o to farmaceuci. Jest wiele substancji leczniczych, które wchodzą w interakcje ze słońcem, wywołując fotouczulenia. Są to między innymi niektóre antybiotyki, leki stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, przeciwcukrzycowe, przeciwgrzybicze, przeciwdepresyjne, uspokajające, przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe.
„Nawet popularne środki przeciwbólowe kupowane bez recepty mogą wywołać reakcje alergiczne” – podkreśla farmaceutka Małgorzata Chmielak, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia w Okręgowej Izbie Aptekarskiej. „Szczególną uwagę zwracamy w przypadku niesterydowych leków przeciwzapalnych, inną grupą leków, która dotyczy dużej grupy społeczeństwa – to są leki moczopędne. Przyjmując takie preparaty, niezażywamy kąpieli słonecznych i nie opalamy się” – wskazała farmaceuta.
Także niektóre zioła zwiększają wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Należą do nich dziurawiec, a także arcydzięgiel, nawłoć, nagietek, rumianek i krwawnik. Pijąc herbatki i napary z tych ziół, nie należy eksponować się na słońce.
Natomiast leki hormonalne, zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i hormonalna terapia zastępcza, mogą wywołać przebarwienia skóry.
Uczulenie na słońce wywołane interakcją z lekami może objawiać się zaczerwienieniem i grudkami na skórze, rumieniem, a nawet pęcherzami i obrzękami. (IAR)
Fot. pixabay.com