Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. To święto zostało uchwalone na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej.
Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. Pierwotna wersja gry w szachy powstała prawdopodobnie w Indiach. Później trafiła do Persji, następnie spopularyzowała się wśród Arabów, a na koniec w Europie. Stopniowo gra była dopracowywana. Persowie wprowadzili wiele obecnych zasad, m.in.: szach i mat, gdzie w języku perskim “szach mat” oznacza “król jest otoczony”.
Do Polski, szachy przywędrowały prawdopodobnie z Rosji, bądź Czech. Już w średniowieczu były znane jako gra królewska. O nieustającej popularności szach w Polsce, mogą świadczyć zwroty, pochodzące z gry, a odnoszące się do codziennego życia, takie jak np. “trzymać kogoś w szachu”, „patowa sytuacja”, “wykonać roszadę na danym stanowisku” czy “być czyimś pionkiem w grze”.
Olimpiady szachowe odbywają się oficjalnie od 1924r. Istnieją przeróżne kategorie, m. im.: mistrzostwa świata kobiet, juniorów, studentów, a także niewidomych. Warto wiedzieć, że szachy są oficjalną dyscypliną sportową. Rozegrano nawet pojedynek z komputerem, jednak mistrzowie szachowi nadal byli lepsi od maszyny.
W roku 1996 odbył się mecz pomiędzy komputerem, zaprojektowanym przez firmę IBM, a mistrzem świata Garrim Kasparowem. Kasparow zwyciężył. Ulepszono program i rok później, komputer okazał się silniejszym przeciwnikiem, co wywołało ogromne poruszenie w środowisku graczy. W 2003 roku odbył się “Mecz Człowieka przeciwko Maszynie o Szachowe Mistrzostwo Świata”. Kasparow i komputer remisowali.
Zadziwiająca jest ponadczasowość i uniwersalność gry w szachy. W turniejach szachowych mierzyli się zarówno królowie jak i ludność niskiego pochodzenia. Obecnie każdy kontynent, kraj, województwo wyłania własnego mistrza szachowego. Zatem, dlaczego warto grać w szachy?
Zwolennicy tej gry wymieniają wiele korzyści z grania. Szachy usprawniają logiczne myślenie, podejmowanie decyzji, planowanie czasu oraz rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Coraz częściej zajęcia szachowe na stałe wchodzą w skład zajęć lekcyjnych w zerówkach, szkołach podstawowych i na kolejnych szczeblach edukacji.
Jak zacząć grać? Obecnie na rynku jest szeroka oferta podręczników gry i poradników. Istnieją programy do gry w szachy na komputerze, czy aplikacje na smartfony. W Internecie można zmierzyć się z programem, bądź wirtualnie zagrać partię szachów z innym przeciwnikiem. W myśl powiedzenia szachistów “nie ma na świecie szachisty, który wygrałby wszystkie swoje partie”, więc należy wytrwale i małymi krokami, ćwiczyć grę w szachy.
Tekst: Kalbi, fot.: Pixabay