„Akademia Pszczoły Bohatera” – taką nazwę nosi pilotażowy projekt, który ma pokazać dzieciom klas 1-3 w szkołach podstawowych, jak ważna jest pszczoła w ekosystemie. W piątek (12.05) w Szkole Podstawowej w Lubeni odbyła się lekcja pokazowa.
Chciałam pokazać na lekcji, jak ważne są zapylacze. Dzięki nim mamy owoce, warzywa, a także produkty pokrewne. Przebrałam dzieci w strój pszczelarza, były ule, oglądaliśmy akcesoria pszczelarskie, uczyliśmy się o pszczołach i ich pracy
– wyjaśnia Natalia Jakubus z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, która poprowadziła lekcję pokazową.
W lekcji uczestniczył też Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, który poinformował, że ten na razie pilotażowy projekt, realizowany na Podkarpaciu będzie rozszerzony i wkrótce obejmie wszystkie województwa.
To jest atrakcja, kiedy do szkoły przyjeżdża się z ulami edukacyjnymi, kiedy przyjeżdża pani z Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przebrana w strój pszczelarza, która pokazuje, jak zbudowany jest ul, jak rozwijają się pszczoły, jak produkowany jest miód, jakie znaczenie mają pszczoły i co im zawdzięczamy. To są znakomite metody nauczania, na które będziemy stawiać
– powiedział Przemysław Czarnek.
Każdy z uczniów otrzymuje pakiet, w którym znajdują się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy i sok, słoik miodu oraz instrukcje wysiewania nasion. Program „Akademia Pszczoły Bohatera” realizuje Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale wraz z Fundacją „Pszczoła Bohater”, Niezależnym Związkiem Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz Podkarpacką Pasieką Ekologiczną w Dębinie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.
Rozmawiał Szymon Taranda.
fot. Szymon Taranda