Zaniedbany Park Dzikowski w Tarnobrzegu odzyska dawny blask dzięki pozyskaniu ponad pół miliona euro unijnego wsparcia. Prace nad koncepcją i rewitalizacją zabytkowego parku wokół siedziby rodu Tarnowskich rozpoczną się już niebawem.
Prezydent Łukasz Nowak, prezydent miasta, poinformował, że w pierwszej kolejności poprawiony zostanie stan nawierzchni alejek parkowych, aby były dostępne dla osób niepełnosprawnych oraz matek z wózkami. Wzdłuż alejek pojawią się lampy, nowe ławki, kosze na śmieci i inne elementy małej architektury, tworząc miejsca do odpoczynku i rekreacji. Planowana jest również odbudowa zabytkowej fontanny u stóp wzgórza zamkowego oraz zagospodarowanie przyległego terenu.
Jednym z oryginalnych pomysłów jest wykorzystanie łąki za pałacem na land-art ( to działalność artystyczna, której obszarem jest ziemia, teren środowiska naturalnego – przyp.red). Profesor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Zamek Tarnowskich, przekonuje także do gruntownej analizy dendrologicznej drzewostanu, aby można było bezpiecznie korzystać z parku. Projekt zakłada odtworzenie historycznych gatunków drzew i krzewów.
Rewitalizacja odbywa się w ramach projektu „Nowe życie historycznych parków Wiśniowiec – Tarnobrzeg”. Prace rozpoczną się 1 września tego roku, a zakończenie przewidziano na sierpień 2026 roku.
Relacja Roberta Pytki.
Tekst: Robert Pytka, fot. ilustracyjne