Budowa mebli, obróbka drewna, szycie namiotów i gotowanie średniowiecznej strawy znalazły się w cyklu letnich warsztatów rzemiosła i kultury wieków średnich, które ruszą w poniedziałek w Krośnie. Uczestnicy będą mogli też posłuchać o przedmiotach codziennego użytku, strojach historycznych, tańcach.
Na letnie warsztaty rzemiosła z okresu wczesnego średniowiecza zaprasza grupa rekonstrukcji historycznej Lisy Najemne Rhos Lið, a wydarzenia realizowane jest w ramach konkursu grantowego „Kierunek: Inicjatywa!” 2024 Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie. Celem projektu jest popularyzacja historii, ćwiczenie zdolności manualnych oraz integracja społeczności lokalnej.
Jak poinformowała Agnieszka Kaszczyszyn z krośnieńskiego RCKP, uczestnicy letnich warsztatów, które rozpoczną się w poniedziałek, będą mieli okazję poznać tajniki średniowiecznego życia, wziąć udział w interaktywnych pokazach obróbki drewna, budowy mebli i szycia namiotów, a także zasmakować tradycyjnych potraw podczas wrześniowego pikniku integracyjnego.
„Aby zasiąść do ławy i ucztować z przyjaciółmi, czy to ruszyć w tany w blasku płomieni paleniska, jak to u początków naszego państwa bywało, trzeba by wpierw z drewnem oraz innymi rzemiosłami się obyć. Zatem, by wspólnie przenieść się do czasów zamierzchłych, przez okres letni warsztaty będziemy sprawiać, kto ma ręce wolne i chęci niech pomoże!” – zapraszają do udziału Lisy Najemne.
W ramach cyklu warsztatów przewidziano m.in. rozłupywanie pni na deski oraz ich wstępną obróbkę, szlifowanie i docinanie, budowę stołów, ław i stelażu namiotu z przygotowanych wcześniej desek oraz wykrawanie i szycie poszycia namiotu. „Również i o potraw przyrządzaniu będzie mowa”, a także „dawne śpiewy i hulańce” – zapewniają prowadzący.
W programie wydarzenia znalazły również lekcje żywej historii, w czasie których będzie można posłuchać o przedmiotach codziennego użytku i strojach historycznych.
„Wysłuchać będzie można opowieści o tym, jak wtedy ludzie żyli, w co wierzyli i jakie problemy mieli, tym samym spróbować swych sił przy pracy z drewnem czy tkaniną lub dowiedzieć się, co na ucztach jedli, pili, co śpiewali i jak tańczyli” – wymieniła Kaszczyszyn.
Zwieńczeniem wydarzenia będą przewidziane na wrzesień warsztaty kulinarne i piknik integracyjny, w czasie których uczestnicy wspólnie będą się uczyć gotowania średniowiecznej strawy, a tego, co zostanie ugotowane, będą mogli posmakować podczas wieczornej uczty.
Nie zabraknie również warsztatów nauki średniowiecznego śpiewu i tańca. Jak mówią o sobie inicjatorzy wydarzenia, są grupą najemników, których siedziba „w Haithabu, w kraju Danów leży”.
„Młode chwaty z naszej kompanii, to i zapału do działania nam nie brakuje. Każdy u nas do rzemiosła ma smykałkę. To i krawcy, szewcy, kowale, i tym podobni u nas swe zdolności szlifują” – zapewniają. (PAP)
Fot. Polskie Radio Rzeszów/ilustracyjne