Dzięki wprowadzeniu strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o prawie 70 proc. – poinformowało w środę MSWiA. Resort dodał, że od początku funkcjonowania strefy zatrzymano 248 kurierów, przemycających nielegalnie migrantów. Jak przekazało MSWiA, po 70 dniach obowiązywania strefy buforowej liczba prób nielegalnego przekraczania granicy zdecydowanie spadła w porównaniu z takim samym okresem sprzed obowiązywania strefy.
Z danych resortu wynika, że od 13 czerwca do 20 sierpnia tego roku, odnotowano 4276 takich prób. Dla porównania przed wprowadzeniem strefy – w okresie od 5 kwietnia do 12 czerwca tego roku, ujawniono ponad 13 675 takich prób. Na znaczny spadek prób nielegalnego przekroczenia granicy zdaniem resortu wpłynąć miała obecność na miejscu policyjnych sił prewencyjnych. „W zabezpieczenie wschodniej granicy Polski z Republiką Białorusi zaangażowanych było od 13 czerwca br. ponad 17 tys. policjantów. Funkcjonariusze prowadzą liczne szkolenia dla Straży Granicznej i żołnierzy z zakresu działania pododdziałów zwartych” – przekazał resort.
MSWiA poinformowało ponadto, że od początku funkcjonowania strefy buforowej zatrzymano 248 kurierów, przemycających nielegalnie migrantów – na samej granicy polsko-białoruskiej aż 230. W ochronę granicy zaangażowanych jest ponad 2 tys. funkcjonariuszy, którzy pełnią służb w Podlaskim Oddziale SG. Do ochrony polsko-białoruskiego odcinka granicy państwowej delegowani są również funkcjonariusze z innych oddziałów, szkoły i ośrodków szkolenia Straży Granicznej. We wsparcie Straży Granicznej przy ochranianiu wschodniej granicy zaangażowane są także policja i wojsko.
Służbę przy granicy z Białorusią pełni obecnie około 5,5 tys. żołnierzy, zaś w skali całej operacji – od 1 sierpnia tego roku służyło rotacyjnie 17 tys. żołnierzy. W działaniach uczestniczą jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
MSWiA przekazało, że dotąd SG wydała 148 zgód na przebywanie w strefie buforowej. 97 z nich to zgody wydane mediom. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży – 62 oraz Dubicz Cerkiewnych – 38. W Czeremsze wydano 29 przepustek, a w Narewce 19.
Strefa buforowa została wprowadzona 13 czerwca br. na ok. 60 km polsko-białoruskiej granicy w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim. Obowiązuje w niej zakaz przebywania. Ustanowiona została na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości. Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje miejscowości i szlaków turystycznych.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Straż Graniczna podpisała umowy na wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i o dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.(PAP)