W „Radiowej Galerii pod Zegarem”, w ramach cyklu „Do pary” prezentujemy prace dwóch artystów malarzy – Marcina Pecki i Macieja Śliwiaka. Obydwaj są absolwentami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Marcin Pecka pochodzi z Biecza. Przygodę ze sztuką rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W 2012 r. obronił licencjat ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Marka Olszyńskiego. W 2015 r. uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego i prof. Marleny Makiel-Hędrzak na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest malarzem , ale też podróżnikiem, zwiedził 33 kraje na różnych kontynentach, zostawiając swoje obrazy m.in. w Australii, na Filipinach, w Malezji, Norwegii, Niemczech, Danii, Kanadzie oraz w Meksyku. Uczestnik wielu plenerów malarskich oraz festiwali takich jak WPA Duszniki Zdrój czy Wschód Kultury Rzeszów. W latach 2012 – 2015 członek polsko-słowackiej inicjatywy społeczno-kulturalnej stowarzyszenia Się Dzieje z Gorlic.
Maciej Śliwiak pochodzi z Sanoka. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek Grafika. Dyplom obroniony 2018 roku w Pracowni Druku Płaskiego prof. Marka Olszyńskiego oraz Pracowni Multimedialnej również pod czujnym okiem prof. Marka Olszyńskiego. Interesuje się tajemnicami sztuki w szerokim pojęciu. Skupia uwagę na malarstwie, grafice, rzeźbie, rysunku oraz filmie. Tworzy także plakaty do spektakli teatralnych. W swoich pracach często posługuje się tematyką związaną z człowiekiem, od przedstawień portretowych po figurację. W twórczości istotnym dla niego jest bezpośredni gest, ekspresja oraz intuicja. Uczestnik wielu plenerów i projektów artystycznych. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce m.in. „Nencki Art Collection” kolekcja sztuki współczesnej Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk oraz za granicą m.in. Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA.
O twórczości artystów i ich pracach rozmawiają: prof. Marek Olszyński, Maciej Śliwiak, Marcin Pecka i Adam Głaczyński.
Obrazy w radiowej galerii, fot. Filip Kłęk:
Twórczość Marcin Pecka:
Twórczość Maciej Śliwiak: