Dzień Taksówkarza jest obchodzony w wielu krajach, mimo że nie jest usankcjonowany międzynarodowo. Samo słowa „taxi” nie dotyczy przewozu osób, ale listów. Pochodzi od nazwiska Franza von Taxis, założyciela pierwszego systemu pocztowego na kontynencie europejskim. W 1490 roku cesarz Maksymilian I nakazał von Taxisowi przewożenie korespondencji między rezydencjami w Innsbrucku i Brukseli. Dzięki temu, że von Taxis osiągnął mistrzostwo w swoim fachu, w 1517 roku jego rodzina otrzymała przywilej przewozu listów wszystkich obywateli. Niedługo później von Taxis’owie stworzyli pierwszy system pocztowy o zasięgu międzynarodowym.
W Polsce taksówki pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku i na początku obsługiwały największe miasta. W 1903r. towarzystwo Eksploatacji Samochodów opracowało regulamin taksówek, które mogą jednocześnie przewozić maksymalnie trzech pasażerów. Współcześnie, taksówkarz może zabrać tyle osób, ile jest wskazanych w dowodzie rejestracyjnym auta.
W Polsce początkowo taksówką można było jeździć tylko w obrębie miasta. I wojna światowa „zawiesiła” przejazdy taksówkami, zostały one wznowione w 1921 roku.
Źródło: kalbi.pl/fot.pixabay.com