Narodowe Czytanie zaplanowano w całym kraju na 7 września. Niektóre z podkarpackich miejscowości rozpoczęły je już w przeddzień tego wydarzenia..
Goście oraz bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej zaczęli czytanie Kordiana w piątek o godzinie 9:00.
Natomiast wieczorem, na tarasie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie miał miejsce wieczór z literaturą, podczas którego poezja Juliusza Słowackiego została przełożona nie tylko na język mówiony, ale też na obraz, muzykę i film.
„Kordiana” czytali samorządowcy i młodzież. Podczas wieczoru pojawiła się też poezja Słowackiego zaśpiewana przez uczennicę II LO w Łańcucie. Recytowała aktorka Elżbieta Winiarska, obecnie reżyser i kierownik Teatru Nowa Lutnia, który przygotował sceny z „Kordiana”.
Poezja Juliusza Słowackiego została przełożona tam nie tylko na język mówiony, ale też na obraz, muzykę i film. W programie pojawiły się fragmenty spektaklu z Michałem Żebrowskim oraz wystawa „Juliusz Słowacki – Między słowem a obrazem”. Oprawę muzyczną zapewnili m.in. uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Łańcucie.
Łańcuckie Narodowe Czytanie, w tym roku zostało dedykowane, zmarłej pod koniec sierpnia polonistce Marcie Kumorek. Była przez 8 edycji zaangażowana w przygotowywanie tego wydarzenia. Razem z młodzieżą z II LO w Łańcucie, gdzie uczyła, przygotowywała scenki czytanych utworów.
fot. Małgorzata Iwanicka
Sobota
W sobotę na jarosławskim Rynku od godziny 10:00 interpretację wybranych fragmentów „Kordiana” prezentowali przedstawiciele władz miasta i powiatu, zaproszeni goście, aktorzy teatru Baccalaureus, członkowie Stowarzyszenia „Pąsowa Róża”, uczniowie, czytelnicy biblioteki i mieszkańcy miasta.
W Jarosławiu „Kordian” był czytany również w Bibliotece Pedagogicznej. Był też konkurs plastyczny na okładkę dramatu Juliusza Słowackiego, literacka zabawa facebookowa oraz ekspozycja najciekawszych wydań „Kordiana”.
Wspólne czytanie dzieła Słowackiego odbyło się także w MBP w Stalowej Woli. Wydarzeniu towarzyszyły utwory polskich kompozytorów, w wykonaniu pianisty Huberta Pisery oraz wystawa dotycząca biografii Juliusza Słowackiego. W Narodowe Czytanie Kordiana włączyło się też Lesko. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała tam czytanie na leskich plantach.
W Rzeszowie Narodowe Czytanie tradycyjnie odbyło się w Ogrodach Bernardyńskich. Głównym punktem wydarzenia było czytanie performatywne fragmentów lektury w wykonaniu aktorów Teatru Maska. Z tekstem Słowackiego zmierzyli się także mieszkańcy i zaproszeni goście. Dla najmłodszych przygotowano rodzinne warsztaty plastyczne. Wśród dodatkowych atrakcji zorganizowano koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Piramidy, wydarzenie zakończyła grupa Maskarada pokazem z ogniem.
Materiał Bernadety Szczypty:
fot. M.Maśniak
W Centrum Kulturalnym w Przemyślu, XIII Narodowe Czytanie „Kordiana” rozpoczęło się w Klubie „Piwnice” o godzinie 17:00. Wydarzeniu towarzyszyły atrakcje: quiz literacki „Kordian i Słowacki”, „Książek wymiana na jesień do czytania”, ozdabianie romantycznych wachlarzy, a także „Zakładki i pieczątki na książek dziesiątki”. Każdy kto przyniósł własny egzemplarz „Kordiana”, mógł odbić na nim okolicznościową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.
Kordiana czytali także w Głównej Czytelni w Krośnie przy ul. Wojska Polskiego 41. Czytaniu towarzyszył kiermasz książek „używanych” za 1 zł. Narodowe Czytanie w będzie tam kontynuowane w piątek, 13 września, od godz. 11:00 przed budynkiem starostwa powiatowego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie inscenizacja fragmentów „Kordiana”, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół w Iwoniczu.
Oprac. Z.Jarosz, B.Szczypta, M.Iwanicka, fot. M.Iwanicka, M.Maśniak