Dokładnie 8 września 1904 roku wąskotorówka wyruszyła w pierwszy kurs z Przeworska do Dynowa. Główny przeznaczeniem kolejki w pierwszym okresie jej istnienia był transport buraków cukrowych do przeworskiej cukrowni, a także innych płodów rolnych, drewna oraz żwiru i kamienia.
Trasa kolejki liczy około 50 kilometrów. Wiedzie malowniczymi terenami Pogórza Dynowskiego, a na trasie przejazdu znajduje się również najdłuższy w Europie tunel na kolejach wąskotorowych, którego długość wynosi około 600 metrów.
Obchody jubileuszu przeworskiej wąskotorówki odbywają się również pod hasłem „20 lat Polski w UE. Z tradycją w nowoczesność” i mają podkreślić rolę funduszy unijnych w renowacji i rewitalizacji kolejki. Unijne pieniądze umożliwiły m.in. wyremontowanie dworców w Przeworsku i Kańczudze oraz remonty linii przeworskiej wąskotorówki.
Relacja Jerzego Pasierba.
Tekst: J. Pasierb, fot. kolejka-pogorzanin.pl

![[ZDJĘCIA] Pożar domu wielorodzinnego w Przeworsku. Jedna osoba trafiła do szpitala 2 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Pożar domu wielorodzinnego w Przeworsku. Jedna osoba trafiła do szpitala](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/602329412_1170852931868544_8044257811149462378_n-120x86.jpg)







