10 września ubiegłego roku w Markowej na Podkarpaciu prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro ogłosił błogosławionymi Wiktorię i Józefa Ulmów z siedmiorgiem ich dzieci. Pierwszy raz w historii polskiego Kościoła do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.
Metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś podkreślał po uroczystości, że Ulmowie stawiają ważne pytanie o kondycję rodziny w Polsce i na świecie.
„To jest chyba najważniejsze pytanie w sporze antropologicznym, który się przetacza przez świat, są przykładem fantastycznej rodziny, w której człowiek jest na pewno ważniejszy niż to, co ma, bo to nie była bogata rodzina, otwarta na życie bogata dziećmi, co ciekawe to ubogie życie nie przeszkadzało im w realizacji swoich pasji” – podkreślał kardynał Ryś.
Relikwie rodziny Ulmów do końca września peregrynują po Polsce. Inicjator peregrynacji Krajowy Duszpasterz Rodzin ksiądz Robert Wielądek podkreślał, że dzięki peregrynacji rodziny w całej Polsce poznają wzór świętości życia rodzinnego, jaki dają Ulmowie.
„W dzisiejszych czasach musimy zadbać o głoszenie ewangelii życia małżeńskiego i rodzinnego, pokazywanie tego piękna i mamy pięknych świadków” – zaznaczył duszpasterz.
Obecnie relikwie Ulmów peregrynują po diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Od soboty peregrynacja rozpocznie się w diecezji rzeszowskiej, a od 21 września będzie trwała w archidiecezji przemyskiej.
Rok 2024 został ogłoszony Rokiem Rodziny Ulmów.
Ulmowie zginęli w czasie II wojny światowej za udzielenie schronienia żydowskim rodzinom. Zostali uhonorowani przez Jad Waszem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński uhonorował rodzinę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
(IAR)