Unijny Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Brukseli i budżety obu firm zostaną uszczuplone. Koncern Apple będzie musiał zapłacić aż 13 miliardów euro zaległych podatków, a firma Google grzywnę w wysokości 2 miliardów 400 milionów euro. Obecna Komisja kończy więc kadencję z sukcesem w dwóch głośnych sprawach.
„To duża wygrana dla Komisji, reguł na jednolitym rynku i sprawiedliwości podatkowej” – tak unijna komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager skomentowała werdykt trybunału dotyczący Apple. Ta wygrana jest także ważna dla samej Dunki, której mocna pozycja w Komisji została podkopana w związku z kilkoma przegranymi w Luksemburgu w ostatnich latach.
Spór na linii Komisja Europejska – Apple ciągnął się od 2016 roku. Wtedy to Bruksela uznała, że amerykański koncern skorzystał z niedozwolonej pomocy publicznej w Irlandii, w której mieściła się jego europejska baza, dzięki korzystnej interpretacji podatkowej. Według komisji to zapewniło amerykańskiej firmie uprzywilejowane traktowanie kosztem konkurentów. Bruksela nakazała więc zwrot 13 miliardów euro. Gigant technologiczny zaskarżył tę decyzję do unijnego sądu. A ten w 2020 roku uznał jego rację i unieważnił decyzję komisji. Sprawa trafiła następnie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który jednak uchylił wyrok, stwierdzając błędy sądu I instancji. Orzekł, że Bruksela miała rację. Apple musi zwrócić 13 miliardów euro do irlandzkiego budżetu. To także sygnał dla innych dużych firm technologicznych, że nie będą mogły już więcej korzystać z uprzywilejowania podatkowego.
Jeśli chodzi o Google, to komisja w 2017 roku zarzuciła firmie nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Amerykański koncern faworyzował i promował w wynikach wyszukiwania własną przeglądarkę cenową, umieszczając inne oferty na odległych pozycjach. Komisja nałożyła karę w wysokości 2 miliardów 400 milionów. I choć Google nie zgodził się z zarzutami i odwołał do Luksemburga, to dziś poległ, bo Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację komisji. Grzywnę amerykański gigant musi zapłacić. (IAR)