Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska podpisała listy poparcia na rzecz wdrożenia Miejskich Kontraktów Klimatycznych w Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Podpisano również memorandum na rzecz współpracy MKiŚ z miastami na rzecz ich zrównoważonego rozwoju – poinformował w środę resort.
W środowym komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska przypomniano, że Miejski Kontrakt Klimatyczny to dokument, w którym „wskazane zostaną ścieżki szybszego dojścia miast lub wybranych obszarów do neutralności klimatycznej do 2030 roku”.
Poinformowano, że w ramach memorandum włodarze Krakowa, Rzeszowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy deklarują wspólnie dążenie do neutralności klimatycznej Polski, a także podejmowanie działań wpisanych w priorytety polityki klimatycznej, zapewniające zrównoważony rozwój miast.
W uroczystości podpisania listów poparcia i memorandum wzięli udział: prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz sekretarz m.st Warszawy Maciej Fijałkowski. Ponadto głos zabrała ministra klimatu Paulina Hennig–Kloska, oraz wiceministra Urszula Zielińska.
„Realizacja Miejskiego Kontraktu Klimatycznego, która będzie wspierać przyspieszoną redukcję gazów cieplarnianych, przyniesie miastu szereg korzyści takich jak: większa odporność na skutki zmiany klimatu, większa niezależność energetyczna, poprawa jakości powietrza i zdrowia mieszkańców, poprawa komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców, ułatwienie pozyskiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych na działania miasta i interesariuszy, zwiększenie udziału terenów zieleni i różnorodności biologicznej, zwiększenie dostępności i jakości przestrzeni publicznych” – powiedziała, cytowana w informacji, ministra klimatu Paulina Hennig–Kloska.
„Rozwiązania wypracowane w pięciu miastach będą mogły być powielane w procesie planowania i wdrażania Miejskich Kontraktów Klimatycznych w pozostałych miastach w Polsce. Przyspieszy to realizację założeń dekarbonizacji kraju” – zwróciła uwagę wiceszefowa MKiŚ Urszula Zielińska. (PAP)
fot. Pixabay