Aplikacje do tworzenia interaktywnych map egzoplanet, mapowanie emisji gazów cieplarnianych, narzędzia do wizualizacji eksperymentów biologicznych przeprowadzanych w kosmosie – to jedne z 21 wyzwań w hackathonie NASA Space Apps Challenge. Międzynarodowe wydarzenie odbywa się w kilkuset lokalizacjach na wszystkich kontynentach w tym samym czasie. W Polsce będzie to Szczecin i Stalowa Wola.
Jak zaznaczył prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, organizacja hackathonu NASA Space Apps Challenge właśnie w tym mieście nie jest przypadkowa. Podkreślił, że przemysł obronny, rozwijany w Stalowej Woli, powiązany jest z technologiami kosmicznymi.
Hackathon jest dużą szansą rozwoju dla całego Podkarpacia dodał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Przypomniał, że wśród inteligentnych specjalizacji regionu jest lotnictwo i kosmonautyka.
Będzie to też szansa na rozwój dla uczestników. 5 i 6 października, korzystając z danych agencji kosmicznej NASA, będą tworzyć innowacyjne projekty rozwiązujące realne problemy. Najlepsze pomysły zostaną wyróżnione. W puli nagród jest 100 tys. zł.
Kosmiczną rywalizację pod szyldem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA w naszym województwie organizują magistrat Stalowej Woli, Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli i Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie.
Hackathon NASA Space Apps Challenge na Podkarpaciu odbędzie się po raz czwarty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zgłosić się za pośrednictwem elektronicznego formularza.
Tekst, relacja, fot. Justyna Piekło