Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada organizowany jest od 2010 roku przez rzeszowski Teatr Maska. Ideą przyświecającą festiwalowi, począwszy od jego pierwszej edycji, jest prezentacja najlepszych spektakli dla dzieci i młodzieży, w których ożywiona forma jest jednym z głównych środków ekspresji. Każdej kolejnej edycji nadawany jest główny temat o wymiarze społecznym. W ostatnich latach była to m.in. gość/inność, oswajanie lęków, zagadnienia związane prawami dziecka, człowieka i prawami zwierząt.
Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Nie/Grzeczni”. Tym razem twórcy teatru zwrócą uwagę na podłoża i mechanizmy dziecięcego/młodzieżowego buntu. Bohaterami przedstawień będą m.in. dzieci niepokorne, nieprzestrzegające ogólnie przyjętych norm, dzieci, które buntując się, wołają o pomoc albo chcą zwrócić uwagę rodziców/opiekunów na siebie i swoje potrzeby. Dzieci, które niejednokrotnie bywają ofiarami dorosłych.
W ramach festiwalu zaplanowano 14 spektakli oraz warsztaty teatralne dla różnych grup wiekowych. Maskarada odbędzie się od 28 września do 1 października.
Z Moniką Szelą, dyrektorką Teatru Maska i Przemysławem Jaszczakiem, dyrektorem festiwalu Maskarada, rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst; Teatr Maska, fot. Teatr Maska /A.Glaczyński