Gdy już do tego dojdzie, należy jak najszybciej powiadomić Policję. Mowa o zgłoszeniu zaginięcia dziecka. 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jego symbolem jest kwiat niezapominajki, ponieważ rodziny nigdy nie zapominają i nigdy nie przestają ich szukać.
Tylko w ubiegłym roku w Polsce odnotowano przeszło dwa tysiące zaginięć nieletnich, wynika z danych Komendy Głównej Policji. – Problem jest bardzo złożony. Na Podkarpaciu dotyczy on zwłaszcza niewłaściwie sprawowanej opieki lub ucieczki z domu – powiedział Radiu Rzeszów starszy aspirant Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. – Pamiętajmy, że w przypadku każdego zaginięcia bardzo ważna jest szybkość działań. Od razu należy poinformować policję o zaginięciu, podając jak najwięcej szczegółów dotyczących sprawy. Wtedy służby mogą sprawnie zorganizować działania poszukiwawcze – dodaje at. asp. Ossoliński.
Podkarpaccy Policjanci podejmują szereg działań mających na celu ochronę dzieci i rodzin, oraz przeciwdziałanie zaginięciom poprzez różnego rodzaju akcje informacyjne zaczynając już od przedszkola. – Oswajamy dzieci z mundurem, a nastolatkom mówimy, że ucieczka nie jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów, przekazujemy też dane kontaktowe instytucji, do których młodzi ludzie mogą się zgłosić w sytuacjach kryzysowych – mówi st. asp. Ossoliński.
25 maja w całej Europie już od 22 lat organizacje pozarządowe skupione w federacji Missing Children przypominają opinii publicznej o problemie społecznym, jakim są zaginięcia dzieci. Od 2009 r. Fundacja ITAKA prowadzi numer 116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Numer ten działa w 32 europejskich krajach. W Polsce od 2013 roku działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia dziecka.
fot. archiwum