1. Do 20 września przedłużony został termin składania wniosków o dofinansowanie małych gospodarstw. To program, którego celem jest skrócenie drogi od konsumenta do producenta. W rozmowie przedstawiono idee projektu i zasady skorzystania z pomocy ARiMR.
2. Do końca września ARiMR przyjmuje wnioski na dofinansowanie działalności statutowej kół gospodyń wiejskich. Kwota dofinansowania wzrosła w tym roku. O pieniądze mogą ubiegać się nowe koła, które jeszcze nie złożyły wniosków. Zainteresowanie programem jest duże, od początku istnienia programu powiększyła się znacznie liczba kół gospodyń wiejskich w całym kraju. Zrzeszają one nie tylko panie, ale i mężczyzn. Ich działania integrują lokalne społeczności, podtrzymują tradycje nie tylko kulinarne, ale kulturowe i społeczne.
3. W tym roku rolnicy mieli wydłużone terminy składania wniosków o płatności obszarowe, ostatni dzień składania dokumentów mijał 2 września. Już wiadomo, że od 16 października planowane są pierwsze wypłaty. Otrzymają je również rolnicy korzystający z tzw. eko-schematów. O szczegółach opowiada Błażej Borowiec, dyrektor POR ARiMR w Rzeszowie.
4. Do 20 listopada rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń wspierających ochronę środowiska. To urządzenia nowej generacji, ich lista dostępna jest na stronach ARIMR. W ramach pomocy można uzyskać do 200 tys. zł na osobę. Wnioski można też składać wspólnie, taka grupa musi liczyć minimum 3 osoby. Wnioski należy wysyłać droga elektroniczną.
5. Do 30 grudnia rolinicy posiadający gospodarstwa ekologiczne i przedsiębiorcy rolni zainteresowani przechowalnictwiem produktów rolnych mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu zwiększającego konkurencyjność na rynku. Kwoty dofinasowania są wysokie, młodzi rolnicy mogą liczyć na 65 proc. refundacji kosztów. Trzeba jednak spełnić warunki takie jak wielkość i wartość ekonomiczna gospodarstwa. Wszystkie szczegóły dostępne na stronie internetowej ARiMR.