45 tysięcy plakatów ze zbiorów słynnego szwajcarskiego kolekcjonera Renego Wannera otrzymał Uniwersytet Rzeszowski. To dar rodziny Wannerów, którą w Rzeszowie reprezentowała Verena Wanner, córka kolekcjonera. Jak powiedziała, jej ojciec był fizykiem i wiele podróżował po świecie. Lubił też piękne przedmioty, dlatego zakochał się w plakatach. Ta pasja zrodziła się właśnie w Polsce.
Rene Wanner to ceniony na świecie kolekcjoner i znawca sztuki. Znany jest również polskiemu środowisku artystycznemu. Połowę jego kolekcji stanowią plakaty polskich twórców. Wannera osobiście poznał prof. Wiesław Grzegorczyk, ceniony plakacista z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przypomniał, że Rene Wanner często odwiedzał Polskę i uczestniczył w różnych wydarzeniach artystycznych związanych z plakatem, kupował też polskie plakaty. Jak dodaje, kolekcja Wannera jest ogromna i różnorodna.
Plakaty pochodzą z lat 70., 80., 90. oraz 2000. i dotyczą wszelkich możliwych tematów. Polskie plakaty zapewniają tej kolekcji wysoką jakość artystyczną – zaznaczył prof. Grzegorczyk.
Po przewiezieniu kolekcji na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpocznie się żmudna inwentaryzacja i digitalizacja plakatów. W planach jest też powiększanie kolekcji między innymi o plakacistów związanych z uczelnią i regionem.
Najprawdopodobniej będzie to druga co do wielkości kolekcja plakatów w kraju po zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Zainteresowania Wannera były szerokie. Zgromadził między innymi bogaty zbiór fotografii ulicznych plakatów. Jego biblioteka książek o plakatach została podarowana nowojorskiemu Poster House (czyt. połster hałs), pierwszemu muzeum w Stanach Zjednoczonych poświęconemu wyłącznie plakatom.
Autorka : J.Piekło