Rozpoczął się 5785 rok kalendarza żydowskiego. Pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca Tiszrej obchodzone jest święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski nowy rok. Według kalendarza gregoriańskiego w 2024 roku Rosz ha-Szana trwa od wieczora 2 października do wieczora 4 października.
W Polskim Radiu Rzeszów 2 października wyemitowaliśmy reportaż „Ich pamięć jest błogosławieństwem”, który powstał na kanwie wydarzeń związanych z odsłonięciem pomnika upamiętniającego baligrodzkich Żydów. Był to szczęśliwy zbieg okoliczności, ale przecież przypadków nie ma.
Pomnik upamiętniający Żydów, mieszkańców tej miejscowości do 1942 roku, stanął przy cmentarzu żydowskim w Baligrodzie. Uroczystego odsłonięcia dokonali: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz metropolita przemyski Abp Adam Szal.
Na kamiennym monumencie widnieje tablica z napisem „Żydzi osiedlili się w Baligrodzie w XVII wieku i przez stulecia przyczyniali się do rozwoju regionu. Przed wybuchem II wojny światowej w Baligrodzie żyło około 1000 Żydów. Niemal wszyscy zostali wymordowani w latach zagłady. Ich pamięć jest błogosławieństwem”.
Inicjatorem postawienia pomnika był Jacek Sokołowski, prezes zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa. Jak mówił podczas uroczystości, pomnik to symbol, że pamiętamy o przeszłości i chcemy budować przyszłość.
Z Waldemarem Leniusem, przedsiębiorcą, członkiem rady naukowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa rozmawia Anna Leśniewska.
Tekst i fot. Anna Leśniewska