Korekta moratorium na wycinkę niektórych lasów odnośnie nadleśnictwa Bircza to krok w dobrą stronę – powiedział PAP zastępca burmistrza Birczy Przemysław Dutkowski. W poniedziałek resort klimatu poinformował, że moratorium na wycinkę niektórych lasów zostało przedłużone. Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała na platformie X dodał, że moratorium zawiera korektę odnośnie nadleśnictwa Bircza. Zmniejszony został teren objęty zakazem wycinki o 4 tys. ha.
Z takiej korekty zadowolone są władze samorządowe Birczy. W rozmowie z PAP wiceburmistrz Dutkowski podkreślił, że zmiana w moratorium to pozytywny sygnał. „Cieszymy się, że ministerstwo zrobiło krok do tyłu. My też jesteśmy gotowi na ustępstwa. Liczymy na dalsze rozmowy, które doprowadzą nas do jeszcze lepszych rozwiązań” – zaznaczył.
Zdaniem Dutkowskiego, wszyscy zainteresowani tematem są za tym, aby chronić przyrodę. „Niestety większość skupia się na wycince, a to jest tylko etap szerszego procesu odnowienia lasu” – mówił. Wiceburmistrz Birczy zapewnił, że samorząd jest gotowy do dalszych rozmów ws. moratorium. Zastrzegł przy tym, że będzie zawsze stał po stronie lokalnej społeczności, która w większości „żyje z przemysłu drzewnego”.
Dutkowski przyznał, że wprowadzone w styczniu br. moratorium, które objęło znaczną część lasów nadleśnictwa Bircza, wprowadziło wiele niepokoju i obaw w mieszkańcach gminy. „Wielu inwestorów waha się, czy inwestować na naszym terenie. Dlatego cieszymy się z decyzji resortu klimatu i jesteśmy gotowi do dalszych rozmów” – dodał.
Zastępca burmistrza Birczy podkreślił, że w rozmowach z ministerstwem pomagał samorządowi poseł z Podkarpacia Bartosz Romowicz (Polska 2050-TD). Romowicz w rozmowie z PAP powiedział, że w moratorium jest też zapis o możliwości kolejnych wyłączeń terenu. Poseł zapowiedział również, że w najbliższym czasie samorząd Birczy ma podpisać list intencyjny z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, w którym określi wspólne działania na najbliższe lata. Szczegóły tego porozumienia mają być znane za ok. miesiąc.
Moratorium, które zostało przedłużone w poniedziałek, zostało wprowadzone na początku stycznia br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zarządziło wstrzymanie lub zredukowanie wycinek w najcenniejszych przyrodniczo lasach. Chodzi m.in. o lasy w Bieszczadach, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz w okolicy Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. (PAP)