Kilkunastu laureatów i wyróżnionych nagrodami specjalnymi wytypowało jury hackathonu NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli. Nagrody główne w wysokości 15 000 zł trafiły do zespołów z województw mazowieckiego i łódzkiego.
Pierwsze miejsce w kategorii technologicznej zajęła grupa TECHMECHAN HackTeam, która opracowała grę dla astronautów w oparciu o wirtualną rzeczywistość. Kamil Kotynia podkreślił, że gra ma odzwierciedlać w kosmosie realną rzeczywistość ziemską i pozwolić odczuć astronautom naturalne bodźce, takie jak śpiew ptaków czy szum drzew.
W kategorii projektów artystycznych pierwsze miejsce przypadło drużynie GeoImpact Ventures. Jak wyjaśnia Aleksander Łabuć, w pracy zespołowej wykorzystali między innymi dane amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Stworzyli platformę, która ma kompleksowo wspierać wybór nieruchomości. To odpowiedź na brak informacji o ważnych czynnikach wpływających na bezpieczeństwo i komfort zamieszkania w danym miejscu, np. zagrożenie powodziowe, przestępczość, zanieczyszczenie hałasem.
Nagroda specjalna Podkarpackiego Centrum Innowacji, czyli wyjazd na konferencję branżową „Space Tech Expo Europe” do Bremy, trafiła do drużyny WM Team z Tarnobrzega.
Dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, popularyzator nauki i juror hackathonu zauważył, że projekty przygotowane podczas NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli są przykładem adaptacji kosmicznych technologii na potrzeby codzienności.
Jacek Śledziński, koordynator hackathonu w Stalowej Woli podkreślił, że tegoroczna edycja kosmicznego hackathonu była rekordowa pod względem liczby uczestników – było ich ponad 500. W drużynach stworzyli ponad 100 projektów.
Uczestników wspiera 60 jurorów oraz mentorów – ekspertów między innymi z branży kosmicznej, technologicznej i biznesu.
NASA Space Apps Challenge w Stalowej Woli to już czwarta edycja kosmicznego hackathonu na Podkarpaciu. Wydarzenie zorganizowali: Podkarpackie Centrum Innowacji, samorząd miasta Stalowej Woli oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli.
Dwa zwycięskie zespoły powalczą teraz w globalnym finale i będą oceniane przez ekspertów z NASA.
Relacja Justyny Piekło.
Tekst i fot. Justyna Piekło