Szpital w Lubaczowie o połowę zmniejszył liczbę wszczepianych endoprotez. NFZ zalega z płatnościami za nadwykonania w limitowanych zabiegach wszczepienia endoprotez stawu biodrowego, kolanowego oraz w zabiegach rehabilitacyjnych. Dyrektor SP ZOZ Lubaczów Piotr Cencora powiedział PAP, że w związku z tym szpital ograniczył o ok. 50-60 proc. wszczepienia endoprotez. Nie wykluczył wprowadzenia także ograniczeń w rehabilitacji. „Za pierwsze pół roku było to ok. półtora mln zł, teraz skala jest podobna” – poinformował Cencora.
Ocenił, że istnieje ryzyko, że Fundusz nie zapłaci za te nadwykonania, bo nie ma pieniędzy. Z podobnymi problemami mierzy się Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Jak poinformował PAP dyrektor SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie (do którego należy szpital) Grzegorz Materna, przyjęcia pacjentów na planowe świadczenia ograniczono o ok. 10 proc. Ograniczone zostały także przyjęcia na planowe zabiegi endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego.
Podobne problemy mają szpitale w kraju. Np. szpital w Szamotułach (woj. wielkopolskie) przekroczył już limitowaną liczbę świadczeń udzielanych w Poradni Zdrowia Psychicznego i ograniczył liczbę przyjmowanych pacjentów. W szpitalu w Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) ograniczenia dotyczą chorób płuc, specjalistycznego i kompleksowego leczenia ran przewlekłych, świadczeń w ośrodku środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, leczenia uzależnień oraz chirurgii jednego dnia: urologii i ortopedii. Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie ze względu na nadwykonania ogranicza włączanie nowych pacjentów do programów lekowych, przyjmowanie nowych pacjentów w zakresie leczenia uzależnień, a także zabiegi witrektomii (operacja chirurgiczna na gałce ocznej), przyjęcia w Zakładzie Fizjoterapii. (…)
NFZ zaznacza, że wywiązuje się z kontraktów zawartych ze szpitalami. W ub. tygodniu do szpitali zostały wysłane aneksy dotyczące płatności za II kwartał dotyczące świadczeń nielimitowanych.
W sierpniu szpitale otrzymały z oddziałów wojewódzkich NFZ przypomnienie, że nie mają gwarancji zapłaty za wszystkie świadczenia ponad limit (tzw. świadczenia limitowane). Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) oszacował koszty świadczeń wykonanych ponad limit (świadczenia limitowane) na ok. 10 mld zł. (PAP)