O wspieraniu zdrowia psychicznego w społecznościach lokalnych, szkołach, miejscach pracy i w domu dyskutowali uczestnicy konferencji „Podkarpackie przeciw depresji”. Do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce przybyli lekarze, psycholodzy, dyrektorzy szkół, pedagodzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów.
Szczególnie ważna była dyskusja dotycząca depresji dzieci i młodzieży oraz roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce, rozpoznaniu i leczeniu depresji. Jednym z problemów w tej kwestii jest brak psychologów w podkarpackich szkołach. Jak powiedział Wicekurator Oświaty Województwa Podkarpackiego Piotr Zych, niezbędne jest kształcenie nowej kadry psychologów oraz zagwarantowanie ich wynagrodzenia adekwatnego do liczby obowiązków w pracy z uczniami.
Na zakończenie wydarzenia przedstawiciele władz samorządowych z terenu województwa podpisali symboliczną deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji.
Kolejnym wskazanym problemem jest brak specjalistycznych placówek medycznych gwarantujących opiekę medyczną dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Starosta łańcucki zaznaczył, że na Klinicznym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży, jedynej takiej placówce na Podkarpaciu, brakuje miejsc dla nowych pacjentów. Starosta dodaje, że na oddziale zamkniętym powinno być 28 pacjentów, a w często przyjmowanych jest drugie tyle.
Odnosząc się do tego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, z zarządu Województwa Podkarpackiego, powiedziała, że priorytetem jest zdobycie kadry, bez której żadna nowa placówka nie będzie w stanie funkcjonować. Sytuację ma poprawić uruchomiony rok temu na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunek psychologia oraz stypendia dla studentów.
Na konferencji zastanawiano się nad tym jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji. W przełamaniu tabu chorób psychicznych, umożliwieniu szybkiej interwencji i leczenia blisko domu ma pomóc sieć współpracy pomiędzy mieszkańcami danej społeczności, lekarzy, grup wsparcia, lokalnych instytucji, organizacji i samorządu. Dr Piotr Toczyski reprezentujący Alians Przeciw Depresji podkreślił, że w Europie funkcjonuje ok. 130 takich inicjatyw. W tych społecznościach jest mniej samobójstw, a ludzie chętniej poddają się leczeniu.
Relacja Justyny Piekło.
Tekst i fot.: J. Piekło