To główne założenie poselskiego projektu nowelizacji Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Projekt jest wynikiem wieloletnich prac Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak oraz organizacji młodzieżowych.
Jak podkreśla Monika Horna-Cieślak ustawa jest milowym krokiem w mówieniu o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Umożliwia osobie młodej, która ukończyła 16 lat uzyskać niezbędną pomoc, w przypadku doświadczenia kryzysu psychicznego.
Angelika Friedrich z Nastoletniego Azylu powiedziała, że młodzi ludzie wielokrotnie zgłaszali do organizacji, że ich rodzice nie zgadzają się na to, żeby poszli do psychologa.
– Pisali, że cierpią i nie wierzą, że jutro będzie dobre. Chcemy, żeby młody człowiek mógł zdecydować, że jest to właśnie ten moment, w którym potrzebuje pomocy – dodała.
Przepisy projektu ustawy zwiększają także prawo osoby małoletniej do informacji. Obecne regulacje prawne uniemożliwiają praktycznie osobom poniżej 16. roku życia uzyskanie wiedzy na tematy dotyczące ich osoby oraz zdrowia. Projekt ustawy wspierają także eksperci oraz rodzice. (IAR)