Projekt H2HUB realizuje firma Polenergia, która jest właścicielem zakładu. Otrzymała już pozwolenie na budowę instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru wykorzystywanego m.in. w przemyśle i bezemisyjnym transporcie. Zielony wodór z Nowej Sarzyny ma być stosowany np. w autobusach z takim napędem, które planuje kupić Rzeszów.
Polenergia przeprowadziła w elektrociepłowni pierwsze w Polsce testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Wykonano je w turbinie gazowej, która nie była zaprojektowana do takiego celu. -To przełomowe wydarzenie dla zakładu w Nowej Sarzynie zakończyło się sukcesem – powiedział nam Grzegorz Łaguna, rzecznik prasowy Polenergii. Wyjaśnił, że w testach osiągnięto 15-procentowy udział wodoru w paliwie, co jest lepszym wynikiem niż zakładano. Docelowo elektrociepłownia ma wykorzystywać zielony wodór w bloku gazowo-parowym do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
Produkcja zielonego wodoru jest elementem strategii Polenergii. Spółka prowadzi zaawansowany program rozwoju produkcji tego surowca. Oprócz projektu H2HUB w Nowej Sarzynie realizowany jest projekt H2Silesia. To wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku na potrzeby przemysłu ciężkiego i transportu zeroemisyjnego.
Tekst: D.Kapała