Kluczowe kwestie dotyczące depresji, która stała się jednym z najważniejszych problemów współczesnego człowieka omawiano dziś podczas konferencji „Współczesne oblicza depresji. Diagnoza, terapia, przeciwdziałania” w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu
Naukowcy oraz praktycy wskazywali na różnorodne źródła depresji i na to, dlaczego mówimy o niej coraz częściej w naszych rodzinach oraz małych społecznościach. Psycholog społeczny, dr Ireneusz Siudem, podkreślił, że problem depresji zaostrzył się szczególnie w trakcie i po pandemii COVID-19. Zauważył, że podczas izolacji nasiliły się wahania nastrojów, co może prowadzić do niebezpiecznych myśli, w tym myśli samobójczych.
Dr Wiesława Pacholec dodała, że depresja nie jest już tematem tabu. Wskazała na rolę terapeutów, którzy powinni okazywać empatię osobom cierpiącym na depresję oraz uczyć ich bliskich, jak wspierać chorego.
Uczestnicy konferencji postulowali o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które umożliwią szybszą diagnozę i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego lub terapeutycznego dla osób z depresją oraz innymi stanami lękowymi.
Relacja Roberta Pytki.
Tekst i fot.: Robert Pytka