Z tego na otyłość choruje 21 procent osób. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. W Polsce z tego powodu cierpi 9 milionów osób.
„Otyłość jest chorobą, która prowadzi do ponad 200 powikłań i trzeba ją leczyć” – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości profesor Lucyna Ostrowska. „Nie znam żadnej innej choroby, która powodowałaby aż tyle powikłań. Jest to choroba na tyle poważna, że skraca życie o 3-4 lata. To choroba widoczna, a jednocześnie stała się przezroczysta. Nie chce jej zauważyć system, ani lekarz i również pacjent niewiele wie na jej temat. Szkoda, bo gdyby wiedział więcej, może zgłosiłby się o pomoc do specjalisty” – wskazała profesor Ostrowska.
„Chory na otyłość musi czekać średnio 5 lat na postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Bardzo często też spotyka się ze stygmatyzacją” – mówi prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości profesor Mariusz Wyleżoł. „Dlatego chorzy ci nie poszukują możliwości leczenia, ponieważ żyją w przeświadczeniu, że to ich wina, odpowiedzialność i brak silnej woli. Nie dotyczy to żadnej innej choroby” – dodał profesor Wyleżoł.
W Polsce zaledwie 1 procent pacjentów z otyłością jest leczonych farmakologicznie. Co roku przeprowadza się około 6,5 tysiąca operacji bariatycznych, czyli zmniejszenia żołądka, a blisko 600 tysięcy osób wymaga takiego leczenia.
IAR