W rzeszowskim BWA można oglądać rzeźby ceramiczne Elżbiety Grosseovej, jednej z najwybitniejszych na świecie artystek posługujących się gliną. Elżbieta Grosseová urodziła się 4 listopada 1937 roku w Warszawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w Metalu. Dyplom ukończenia uczelni otrzymała w 1966 roku. Po ukończeniu studiów pracowała dla słynnej uczelni artystycznej ŁAD. W 1972 roku przeprowadziła się na stałe do Czech. Mieszka i pracuje w Horomeřicach pod Pragą.
W gronie rzeźbiarzy jest jedną z nielicznych żyjących kobiet, która osiągnęła światową sławę. Jest członkinią Związku Artystów Plastyków Ceramików Unii Sztuk Plastycznych Republiki Czeskiej oraz Międzynarodowej Akademii Ceramicznej (AIC) w Genewie. Zdobyła 20 liczących się nagród w dziedzinie ceramiki, w tym w 1995 roku najważniejszą: Premio Aquisto w Faenzie. W 2022 roku otrzymała Złoty Medal Honorowy Zasłużony dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zrealizowała ponad 50 wystaw indywidualnych, brała udział w 70 wystawach zbiorowych. W latach 1997 – 2006 prowadziła wykłady z rzeźby ceramicznej w 24 miejscach na kilku kontynentach. Od 2010 roku równolegle tworzy rzeźby z gliny i brązu oraz obrazy strukturalne. Jej prace znajdują się w zbiorach 100 muzeów na świecie. Rzeźby i obrazy Grosseovej są ozdobą w wielu prywatnych kolekcjach w Europie i poza jej granicami.
Na ekspozycji w BWA w Rzeszowie, zatytułowanej ‘’Progress’’ prezentowane są eksponaty z różnych okresów twórczości rzeźbiarki, obiekty wielu form artystycznych i rozmaitych fascynacji Elżbiety Grosseovej. Niemal wszystkie prace pochodzą z prywatnej kolekcji Iwony Siewierskiej, która jest także kuratorką wystawy.
Z Iwona Siewierską , kuratorką wystawy oraz Piotrem Rędziniakiem, dyrektorem BWA w Rzeszowie rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst: BWA Rzeszów, fot.A.Głaczyński