Polacy stresują się głównie zdrowiem i sytuacją finansową – wynika z badania „Stres pod lupą”. Deklaruje tak ponad 80 procent respondentów. Badanie zostało wykonane we wrześniu metodą ankiety internetowej na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków na stronie opinie24.pl, wykonującej badania rynkowe.
Psycholog, psychoterapeuta doktor Rafał Albiński mówi, poziom stresu zmniejsza się z wiekiem. „Najspokojniejsza była najstarsza grupa, ale na pierwszym miejscu było zdrowie. Praca była najczęściej jako powód podawana w tych grupach 25-44, tu najwięcej było zgłaszanego stresu. Chyba istotniejsze niż to, co nas stresuje, jest to, co z tym robimy – na pierwszym miejscu była muzyka” – wyjaśnia psycholog.
40 procent ankietowanych odpowiedziało, że słucha muzyki, żeby się zrelaksować. Inne metody na zmniejszenie napięcia to – według uczestników badania – spędzanie czasu na świeżym powietrzu i oglądanie seriali. Zofia Kurek-Maciejewicz z firmy medycznej, która zleciła badania, stres może być pozytywny i motywujący, ale może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Namawia Polaków, by przyjrzeli się swojemu stresowi, czy nie występuje u nich zbyt często i czy nie powoduje dodatkowych objawów. To może wpłynąć na rozwijanie się chorób, stres może wpłynąć między innymi na gospodarkę hormonalną i ją rozregulować.
Stres może też być przyczyną bezsenności, dolegliwości żołądkowych, powodować stany depresyjne, a także obniżać odporność organizmu.
IAR