Harcerze i uczniowie leżajskich szkół uporządkowali groby na starej części cmentarza komunalnego w Leżajsku. Spoczywają tam m.in. osoby zasłużone dla miasta i bohaterowie walk o niepodległość.
Kwiaty i znicze pojawiły się na grobach Marii i Antoniego Lukszlandów, którzy na przełomie XIX i XX wieku znaczną część swojego majątku przeznaczyli na edukację zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Jak co roku 1 listopada i w dzień zaduszny harcerze i strzelcy będą pełnić wartę honorową przed pomnikiem z 1904 roku „Poległym za Ojczyznę” .
Na nekropolii upamiętniono też 43 osoby, które zginęły w czasie pacyfikacji Leżajska przez wojska niemieckie w 1943 roku. Jest także grobowiec podpułkownika Ludwika Więcława ps. Śląski, żołnierza podziemia narodowego rozstrzelanego przez komunistów w 1949 roku.
Na leżajskim cmentarzu znajduje się też zabytkowa kaplica grobowa Marii Jaroszówny wykonana przez znakomitych artystów. Ufundował ją dla swej tragicznie zmarłej w 1931 roku wnuczki miejscowy notariusz Alfred Josse .
Tekst i fot. D. Kapała