Była to największa i najlepiej zorganizowana organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie. Powstała w 1939 roku, ale dokładnie 14 lutego 1942 roku oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa Armia Krajowa, nazwa-symbol, obejmująca niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji.
Związane z tym wydarzeniem uroczystości organizowane są dzisiaj na Podkarpaciu. W Brzostku w powiecie dębickim odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej. To prawie dwumetrowy kamienny głaz z tablicą i nazwiskami czterech żołnierzy pochodzących z Brzostka lub okolic, którzy zginęli za walkę o wolną Polskę. Józef Matuszewski i Franciszek Kuraś za swoją działalność zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau i tam zamordowani. Władysław Miciek zginął w powstaniu warszawskim. Major Ludwik Drożański został rozstrzelany na krakowskich Krzemionkach. Pomnik stanął na wale przy murze kościoła w Brzostku. Przed południem został uroczyście odsłonięty i poświęcony. Budowę pomnika sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
W Rzeszowie uroczystości w 81. rocznicy utworzenia Armii Krajowej rozpoczynają się w południe mszą świętą w kościele Św. Krzyża. Następnie jej uczestnicy przejdą przed Pomnik Pamięci Żołnierzy AK.
Z kolei w Stalowej Woli o godz. 16 zaplanowano spotkanie przed nowym Pomnikiem Żołnierzy AK Obwodu „Niwa” u zbiegu ulicy Chopina i drogi krajowej nr 77, a następnie przy Mauzoleum Żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym. Uroczystości zakończy o godz. 18 modlitwa i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową, umieszczoną na stalowowolskiej Konkatedrze. (PAP)