Teatry z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa i Kielc wystąpią podczas 45. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych, które rozpoczną się we wtorek wieczorem w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Widzowie obejrzą przedstawienia na podstawie dzieł m.in. Mrożka, Szekspira, Reymonta.
Jak poinformowała Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, w programie tegorocznych Spotkań znalazło się pięć różnorodnych spektakli.
-Każde z przedstawień porusza odmienną tematykę, od społecznych dramatów po refleksję nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Jest podróżą w głąb siebie, ale też do czasów beztroskiego dzieciństwa – zauważyła Kaszczyszyn.
Widzowie będą mieli okazję obejrzeć „Ambasadora” Sławomira Mrożka, który we wtorkowy wieczór zainauguruje 45. Krośnieńskie Spotkania Teatralne. Na spektakl widzów zaprosi Teatr Klasyki Polskiej z Warszawy.
-+Ambasador+ Sławomira Mrożka ma w sobie wszystko, co najlepsze w twórczości pisarza. Jego dowcip jest niewątpliwie zabawny, ale nie beztroski, wywołuje śmiech i niepokój zarazem, odpręża i zmusza do myślenia. Warto się w ten żart uważnie wsłuchać, by wśród wywoływanego przez niego, szczerego chichotu, wychwycić śmiertelnie poważne tony – czytamy w opisie spektaklu na stronie RCKP w Krośnie.
W programie Spotkań znalazło się też przedstawienie „Chłopi” Stanisława Reymonta, w wykonaniu artystów z Teatru Ludowego z Krakowa, a także współczesna interpretacja dzieła Williama Szekspira „Makbet. Głosy z ciemności” Teatru Przedmieście z Rzeszowa, która znalazła się wśród pięciu spektakli wybranych do finału konkursu o Złotego Yoricka na 28. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2024. Na zakończenie wydarzenia, 30 stycznia, Teatr Bagatela z Krakowa pokaże „Śmierć pięknych saren” na postawie książki Oty Pavela.
Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych którą – według organizatorów – docenią nie tylko dzieci. Będzie to „Lato Muminków” fińskiej pisarki Tove Jansson, na które zaprosi Teatr Kubuś z Kielc.
-Tegoroczna edycja to przemyślany wybór spektakli, które łączą klasykę z nowoczesnością, a uniwersalne tematy: od pychy i ambicji po nierówności społeczne, zapewnią widzom zarówno rozrywkę, jak i chwilę zadumy – zapewniają organizatorzy. (PAP)