Coraz niższe temperatury i nocne przymrozki powodują, że pogarsza się sytuacja osób bezdomnych. Brak własnego dachu nad głową i nocowanie pustostanach, altankach działkowych czy innych nieogrzewanych pomieszczeniach może doprowadzić do wyziębienia organizmu, a w konsekwencji do śmierci.
W takich przypadkach warto skorzystać z oferty działających w regonie schronisk dla bezdomnych i noclegowni. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym.
Wykaz takich miejsc dostępny jest na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego (https://rzeszow.uw.gov.pl/wczk/infolinia-987). Informacje na ten temat można uzyskać również dzwoniąc na bezpłatna infolinię pod numer 987.
Również policja apeluje o zwracanie uwagi na osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku, a także pod wpływem alkoholu, które mogą być narażone na wychłodzenie. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
Można także zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na KMZB należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie.
Relacja Wojciecha Wójcika.
Tekst: W.Wójcik, dw