Film został zaprezentowany w czwartek rzeszowskim kinie Zorza. To fabularna historia zespołu punkrockowego KSU, która jest też biografią jego lidera Eugeniusza Olejarczyka, znanego jako „Siczka”. Film wyreżyserował Wiesław Paluch. Grupa KSU powstała w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych i miała wpływ na polską scenę muzyczną. W 1988 r. zespół wydał swój debiutancki album „Pod prąd”, do którego w tytule nawiązują twórcy filmu. Zespół gra do dzisiaj, choć w zmienionym składzie. Wciąż lideruje mu „Siczka”.
Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu i liderem KSU.
Filmowe spotkania to – jak podnoszą organizatorzy – szansa, by zwrócić uwagę na produkcje kina krajów skandynawskich, państw bałtyckich, bałkańskich i Europy Południowo-Wschodniej. W programie znalazły się zarówno pełnometrażowe fabuły jak i dokumenty. Na widzów czekają tytuły z Ukrainy, Czech, Norwegii, Szwecji, Litwy, Węgier, Słowacji i Polski. To świetne filmy, ale rzadko pojawiają się w polskich kinach, a jeśli już, to w studyjnych.
Spotkania Filmowe Północ –Południe potrwają do niedzieli, 10 listopada. Na wszystkie projekcje i spotkania wstęp jest wolny, na film o Simonie Kossak obowiązują wejściówki. O szczegółach można przeczytać na stronie ppsf.pl.
PAP, dw, fot. Filip Kłęk