Szpital Miejski w Gliwicach wprowadził na oddziale kardiologicznym diagnostykę i terapię dla pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym. Nowa możliwość leczenia pacjentów polega na wczesnej diagnostyce polisomnograficznej oraz terapii z zastosowaniem urządzeń utrzymujących dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP). Pozwala to na uniknięcie powikłań związanych z bezdechem sennym.
„Aparat CPAP to maska zakładana na nos połączona z urządzeniem wytwarzającym niewielkie dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Zabezpiecza to drożność dróg oddechowych w czasie snu i likwiduje bezdech” – wyjaśnił Szpital Miejski w Gliwicach w komunikacie prasowym.
Choroba, jaką jest obturacyjny bezdech senny, charakteryzuje się zatrzymywaniem lub ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Przerwy w oddychaniu mogą trwać nawet kilkadziesiąt sekund.
Bezdech senny powoduje ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu oraz choroby niedokrwiennej serca. Szczególnie są na niego narażone osoby, u których stwierdzono otyłość, duży obwód szyi, choroby laryngologiczne, a także spożywające alkohol lub stosujące leki nasenne.
Według przytoczonych w komunikacie szacunków, bezdech senny może dotyczyć nawet 25 proc. mężczyzn po czterdziestym roku życia.(PAP)