Zmarł Kazimierz Ferenc, architekt, działacz Solidarności, wojewoda rzeszowski w latach 1990-94. Miał 80 lat.
Od września 1980 roku działał w „Solidarności” w Inwestprojekcie w Rzeszowie, w którym był zatrudniony. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Od lipca 1989 do czerwca 1990 był przewodniczącym regionalnego Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Po pierwszych demokratycznych wyborach w Polsce został wojewodą rzeszowskim. W 1991 roku był sygnatariuszem deklaracji założycielskiej Porozumienia Centrum. W 2001 został członkiem Platformy Obywatelskiej.
Kazimierz Ferenc zajmował m.in. stanowiska prezesa zarządu Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce i wiceprezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W latach 1998–2001 był podsekretarzem stanu w MSWiA. W kolejnych latach był m.in. prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji, prezesem Izby Architektów RP i wiceprezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
-Był człowiekiem oddanym służbie publicznej, którego działania na rzecz naszego regionu pozostawiły trwały ślad w pamięci mieszkańców. Wspominamy Go jako człowieka życzliwego odpowiedzialnego i pełnego empatii – napisała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Opr. D.Kapała



![[AKTUALIZACJA] Zaginiona 17-latka odnaleziona z dzieckiem 4 - Polskie Radio Rzeszów Utrudnienia na drodze krajowej nr 28. Zderzenie dwóch samochodów osobowych](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/Utrudnienia-na-drodze-krajowej-nr-28.-Zderzenie-dwoch-samochodow-osobowych-120x86.webp)





